Aranżacja tegorocznego Grobu Pańskiego koncentruje naszą uwagę na kondycji człowieka w relacji do Boga. Chcąc umożliwić współczesnemu człowiekowi taką refleksję zaproponowano odwrócenie tradycyjnego układu, co pozwala na oddzielenie części zarezerwowanej „tylko dla zwiedzających” od przestrzeni dla pragnących w tajemnicy Grobu Pańskiego uczestniczyć przez modlitwę i osobistą adorację.
Podobnie jak w 2010 roku autorem projektu wystroju grobu był Łukasz Murzyn. Jak zaznaczył świadomie nie starał się wpisać podtekstów politycznych ani społecznych. Tegoroczna aranżacja ma być odniesieniem do triumfu śmierci pokonanej.
W tym roku został ogłoszony konkurs na aranżację Grobu Pańskiego w Krypcie u Pijarów. Jego zwycięzca Łukasz Murzyn inspirował się tematem zbrodni katyńskiej. Uwagę zwracały białe kamienie symbolizujące czaszki oficerów zamordowanych w Katyniu.
Autorem i wykonawcą Misterium Grobu Pańskiego AD 2009, podobnie jak w poprzednich latach, był pijar ojciec Szymon Kurpios. - Temat życia i śmierci dotyka wielu osób w Polsce. To sprawa in vitro, aborcji, śmierci najbliższych, nieuleczalnie chorych - wyjaśniał tematykę aranżacji Grobu Pańskiego.
O. Szymon Kurpios w 2008 r. przygotował instalację z grzechami wypisanymi na papierowych torbach. Papierowe torby z hipermarketu i szubienica symbolizująca śmierć Judasza miały skłonić odbiorców do refleksji nad miejscem wiary w codziennym życiu zabieganego i owładniętego konsumpcjonizmem człowieka.
Grób Pański w 2007 roku nawiązywał do tragedii 14-latki z Gdańska, która popełniła samobójstwo, bo dręczyli ją koledzy z klasy. Był to symboliczny grób młodych samobójców. Autorem był o. Szymon Kurpios SP.
W pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II wystrój grobu nawiązywał do jego cierpienia. Autorem był o. Szymon Kurpios SP.
Mottem wystroju Grobu Pańskiego AD 2005 były słowa wiersza: "Niewinne Ciało Syna złożyła w swe ramiona Matka, otuliła mocno, obmyła łzami, złożyła delikatnie do grobu... A Ty? Gdzie złożyłeś Ciało Chrystusa?". Autorem był o. Szymon Kurpios, pijar.