2011

2011

Podobnie jak w 2010 roku autorem projektu wystroju grobu  był Łukasz Murzyn. Jak zaznaczył świadomie nie starał się wpisać podtekstów politycznych ani społecznych. Tegoroczna aranżacja ma być odniesieniem do triumfu śmierci pokonanej.

Wchodzący do krypty mogli zobaczyć czarną taflę szklaną, a na niej delikatnie zaznaczony kontur ludzkiej postaci. W pewnym miejscu szkło jest przetarte i tam widać zarysy monstrancji z Najświętszym Sakramentem. Druga tafla czarnego szkła potrzaskana leży w kawałkach na posadzce, a nad nią góruje czerwone płótno nawiązujące do sztandaru zmartwychwstałego Chrystusa.
„ To próba plastycznego zmierzenia się ze śmiercią triumfującą i śmiercią pokonaną” - mówi Łukasz Murzyn. „ Z jednej strony jest Najświętszy Sakrament zatopiony w czerni, a z drugiej śmierć unicestwiona, potrzaskana, ze sztandarem zwycięskiego Chrystusa. Ludzie przychodzący, by adorować Jezusa w Grobie zobaczą siebie odbitych w czarnej szybie. Może skłoni ich to do zastanowienia się nad wartościami życia”.