Ostatnia prosta - Wielka Środa

Ostatnia prosta - Wielka Środa

To już czwarty dzień naszych przygotowań. Codzienne dziesięć minut da nam godzinę... Bohaterem jest Judasz a konkretnie jego czyn. Dlaczego tak postąpił?


Dzień trzeci - Wielka Środa


1. Rozważanie


Ewangelia na Wielką Środę (Mt 26,14-25)

Jeden z Dwunastu, imieniem Judasz Iskariota, udał się do arcykapłanów i rzekł: Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam. A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników. Odtąd szukał sposobności, żeby Go wydać. W pierwszy dzień Przaśników przystąpili do Jezusa uczniowie i zapytali Go: Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali Paschę do spożycia? On odrzekł: Idźcie do miasta, do znanego nam człowieka, i powiedzcie mu: Nauczyciel mówi: Czas mój jest bliski; u ciebie chcę urządzić Paschę z moimi uczniami. Uczniowie uczynili tak, jak im polecił Jezus, i przygotowali Paschę. Z nastaniem wieczoru zajął miejsce u stołu razem z dwunastu . A gdy jedli, rzekł: Zaprawdę, powiadam wam: jeden z was mnie zdradzi. Bardzo tym zasmuceni zaczęli pytać jeden przez drugiego: Chyba nie ja, Panie? On zaś odpowiedział: Ten, który ze Mną rękę zanurza w misie, on Mnie zdradzi. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził. Wtedy Judasz, który Go miał zdradzić, rzekł: Czy nie ja, Rabbi? Odpowiedział mu: Tak jest, ty.


2. Do posłuchania

A jako kawałek, który może dać nam do myślenia proponuję utwór zespołu Raz Dwa Trzy. Świetny tekst i wspaniała aranżacja i wykonanie (i to jeszcze w Gdańsku:)).

Ta piosenka powstała w 2000 roku. Niektórzy twierdzą, że to piosenka o potrzebie posiadania w życiu czegoś stałego: wiara, rodzina, bliscy, to mogą być różne sprawy, ale ważne dla nas na tyle, że możemy o nich powiedzieć, że to jest ta nasza kotwica - tłumaczy.
Dla Judasza, który został powołany i pokochany przez Mistrza z Nazaretu, kotwicą musiał być Jezus. Niestety odciął się od tej kotwicy. 

3. Do oglądania i medytowania

Dzisiaj dwa obrazy. Pierwszego autorem był Ilja Głazunow, rosyjski malarz, który zmarł trzy lata temu. Był reprezentantem rosyjskiej sztuki komercyjnej, świetnie sprzedającej się na Zachodzie. Swoją karierę zaczynał w latach 50. od malowania portretów Stalina. Uwieczniał na płótnach dawnych bohaterów Związku Radzieckiego, ale także przywódców obecnej Rosji. Za te kiczowate przykłady stuprocentowego socrealizmu zachodni nabywcy płacą po kilka tysięcy dolarów.

A tu mamy jego "Pocałunek Judasza".


Drugi obraz też związany ze Wschodem. Wisiał sobie spokojnie w Muzeum Sztuki Zachodu i Wschodu w Odessie na Ukrainie ale w 2008 r. go skradziono. To płótno Michelangela da Caravaggia "Pojmanie Chrystusa", znane także jako "Pocałunek Judasza". Obraz o wartości 100 mln dolarów skradziono w nocy a złodzieje dostali się do muzeum, wybijając okno w sali, w której był eksponowany.
Caravaggio namalował "Pojmanie Chrystusa" w 1602 roku. Mistrz stworzył co najmniej dwa identyczne dzieła. Posiadaniem jednego z nich szczyci się Irlandzka Galeria Narodowa.  To, które znajdowało się w odeskim muzeum, trafiło na terytorium XIX-wiecznej Rosji z Paryża. Ambasador Rosji we Francji kupił je jako prezent dla syna cara Aleksandra II. Następnie płótno przekazano muzeum w Petersburgu, skąd w połowie XX wieku zostało przekazane muzeum w Odessie.
Dwa lata później w Berlinie zatrzymano cztery osoby podejrzane o kradzież i handel dziełami sztuki.  Trzech Ukraińców i Rosjanina aresztowano kiedy próbowali sprzedać obraz.
Jest to jedno z bardziej znanych dzieł Caravaggia (1571-1610), uznawanego przez historyków sztuki za pierwszego malarza barokowego, podkreślającego teatralność ukazywanych scen dramatycznym światłocieniem, który wydobywa przedstawiane sceny z głębokiego mroku. Obraz przedstawia wydarzenie z Nowego Testamentu. Kiedy Judasz przybył do Ogrójca z żołnierzami, by wskazać im Chrystusa, podszedł do niego i złożył na jego policzku pocałunek. Jezus ucałował zdrajcę, mówiąc: "Judaszu, pocałunkiem wydajesz Syna Człowieczego?".


4. Modlitwa

W Wielką Środę podczas nabożeństw w Cerkwi Prawosławnej odmawia się trójpieśń Andrzeja z Krety. Oto fragmenty tej modlitwy:

Chwała Tobie, Boże nasz, chwała Tobie.
Wieczernik jest przygotowany, aby przyjąć Ciebie, Stworzyciela, i uczestników tajemnic, i tam spełnić Paschę, tam dokonać tajemnic. Tam bowiem przez dwóch teraz posyłanych Twoich uczniów zostanie Tobie przygotowana Pascha.
Chwała Tobie, Boże nasz, chwała Tobie.
Żądza srebra i twoja postać pełna szaleństwa, bezmyślny Judaszu! Tylko tobie bowiem powierzono trzos, ty jednak nie schyliłeś się ku miłosierdziu, ale zamknąłeś łono twego okrutnego serca, wydawszy jedynego Łaskawcę.
Chwała Tobie, Boże nasz, chwała Tobie.
Usposobienie zabójców Boga połączyło się ze sprzedażą zaproponowaną przez miłośnika srebra. Oni bowiem uzbroili się do zabójstwa, on zaś skierował się do srebrników. Potem jednak przez powieszenie się źle rozsądził o pokusie, pozbawiając się życia.
Chwała Tobie, Boże nasz, chwała Tobie.
Pocałunek pełen fałszu, „Witaj” z orężem, fałszywy Judaszu! Językiem bowiem głosisz zjednoczenie, usposobieniem zaś dajesz znak odległości. Bowiem zwodniczo nauczyłeś się nieprawym wydać Łaskawcę.
Chwała Tobie, Boże nasz, chwała Tobie.
Całujesz i sprzedajesz, Judaszu, całujesz i nie wstydzisz się, przybiegając z fałszem. Któż nienawidząc całuje, po trzykroć nieszczęsny? Kto kochając sprzedaje za określoną cenę? Pocałunek twej bezwstydnej i złej rady demaskuje zamiar.
Chwała Ojcu i Synowi, i Świętemu Duchowi. Amen.