Ostatnia prosta - Wielki Poniedziałek

Ostatnia prosta - Wielki Poniedziałek

Ostatnia prosta, czyli zadumania na Wielki Tydzień AD2020 to cykl małych rozważań które mają na celu bezpośrednie przygotowanie do Świąt Zmartwychwstania.
Dzisiaj przenosimy się do Betanii i do kuchni klasztoru pijarów na Pijarskiej 2 w Krakowie.

Wprowadzenie  do cyklu
W Niedzielę Palmową w kościołach jest czytana Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa. Dzisiaj wg św. Mateusza. W opisie Ewangelista zwraca uwagę na zaskakujący fakt: uczniowie nie byli w stanie się modlić. Dwukrotnie zastaje ich śpiących a do Piotra zwraca się słowami: "Tak, jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną?".
Mamy godzinę dla Jezusa? Pewnie w dobie zarazy i ciągłego siedzenia w sieci znalazły by się i dwie...
By wypełnić prośbę Jezusa z Ogrodu Oliwnego proponuję w ramach wejścia na ostatnią prostą przygotowań do Świąt Zmartwychwstania poświęcić codziennie 10 min. Krótkie wprowadzenie z fragmentem Ewangelii, utwór muzyczny i obraz - dzieło sztuki. Ostatnia odsłona we Wielki Piątek i w ten sposób codzienne dziesięć minut stworzy "chociaż godzinę".
Zapraszam przede wszystkim swoich uczniów i wszystkich mających te 10 min. 


Dzień drugi - Wielki Poniedziałek

1. Rozważanie



Dziś rozważamy Ewangelię św. Jana J 12, 1-11
Na sześć dni przed Paschą Jezus przybył do Betanii, gdzie mieszkał Łazarz, którego Jezus wskrzesił z martwych. Urządzono tam dla Niego ucztę. Marta usługiwała, a Łazarz był jednym z zasiadających z Nim przy stole. Maria zaś wzięła funt szlachetnego, drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi stopy, a włosami swymi je otarła. a dom napełnił się wonią olejku. Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z Jego uczniów, ten, który Go miał wydać: «Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?» Powiedział zaś to nie dlatego, że dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem i mając trzos, wykradał to, co składano. Na to rzekł Jezus: «Zostaw ją! Przechowała to, aby Mnie namaścić na dzień mojego pogrzebu. Bo ubogich zawsze macie u siebie, Mnie zaś nie zawsze macie». Wielki tłum Żydów dowiedział się, że tam jest; a przybyli nie tylko ze względu na Jezusa, ale także by ujrzeć Łazarza, którego wskrzesił z martwych. Arcykapłani zatem postanowili zabić również Łazarza, gdyż wielu z jego powodu odłączyło się od Żydów i uwierzyło w Jezusa.


2. Utwór do posłuchania

„I dobrze mi jest!” - utwór Siewców Lednicy (których znamy z lednickich spotkań) przygotowali piosenkę w czasach koronawirusowej separacji o nadziei i o tym, że Bóg jest blisko nas, niezależnie od tego, co dzieje się wokół. A jeśli On jest przy nas, wszystko będzie dobrze!



3. Popatrz i pomyśl

Prezentuję Ci obraz Daniela Gerhartza (ur. się w stanie Wisconsin w 1965 r.), gdzie obecnie mieszka z żoną Jennifer i trójką dzieci. Zainteresował się sztuką, kiedy jako nastolatkowi zaproponowano sporządzić jakiś trudny rysunek. W tym momencie odkrył u siebie swoją życiową pasję. Tematyka jego obrazów obejmuje obszary życia związane z postaciami kobiet, zwykłym życiem codziennym, idyllicznymi krajobrazami lub wypoczynkiem w ciszy połączonej z medytacją lub kontemplacją. W swoim malarstwie osiągnął mistrzostwo w kreowaniu postaci kobiecej, wykazując zwłaszcza geniusz w przedstawianiu ubioru swoich postaci.



4. Kilka myśli do modlitwy

Teraz w naszej modlitwie zasiadamy przy stole z Jezusem. Razem z Łazarzem, Marią i Martą wpatrujemy się w Niego i chcemy Go słuchać. Jezus niejako "ośmielony" przez Marię dzieli się swoimi najgłębszymi przeżyciami. Spróbujmy posłuchać, co ma nam do powiedzenia.

Pomódl się modlitwą wieczorną. Ot choćby taką:

PANIE, POZOSTAŃ Z NAMI, dzień się przechylił, już wieczór zapada.
Pozostań z nami i z Twoim Świętym Kościołem.
Pozostań z nami, pod wieczór dnia, pod wieczór naszego życia, pod wieczór świata.
Pozostań z nami, z Twoją łaską i dobrocią, z Twoim Świętym Słowem i sakramentami, z Twoją dla nas pociechą i błogosławieństwem. Pozostań z nami, gdy na nas nadchodzi noc zmartwień i pokus, noc ubóstwa i biedy, noc samotności i opuszczenia, noc choroby i cierpień, noc gorzkiej śmierci.
Pozostań z nami, i z osobami nam bardzo drogimi, z naszymi siostrami i braćmi, z małymi i dorosłymi, z tymi, co blisko i od nas daleko, ze zdrowymi i chorymi, z tymi, co się radują i co się smucą, z wszystkimi, rozterkę serc przeżywającymi.
Pozostań z nami, i ze wszystkimi wierzącymi w Ciebie.
Pozostań teraz i na wieki. Amen.