Ostatnia prosta, czyli zadumania na Wielki Tydzień AD2020

Ostatnia prosta, czyli zadumania na Wielki Tydzień AD2020

Ostatnia prosta, czyli zadumania na Wielki Tydzień AD2020 to cykl małych rozważań które mają na celu bezpośrednie przygotowanie do Świąt Zmartwychwstania. Od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Piątku codzienne rozważanie, utwór muzyczny oraz reprodukcja dzieła sztuki.

Wprowadzenie

W Niedzielę Palmową w kościołach jest czytana Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa. Dzisiaj wg św. Mateusza. W opisie Ewangelista zwraca uwagę na zaskakujący fakt: uczniowie nie byli w stanie się modlić. Dwukrotnie zastaje ich śpiących a do Piotra zwraca się słowami: "Tak, jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną?".

Mamy godzinę dla Jezusa? Pewnie w dobie zarazy i ciągłego siedzenia w sieci znalazły by się i dwie...

By wypełnić prośbę Jezusa z Ogrodu Oliwnego proponuję w ramach wejścia na ostatnią prostą przygotowań do Świąt Zmartwychwstania poświęcić codziennie 10 min. Krótkie wprowadzenie z fragmentem Ewangelii, utwór muzyczny i obraz - dzieło sztuki. Ostatnia odsłona we Wielki Piątek i w ten sposób codzienne dziesięć minut stworzy "chociaż godzinę".

Zapraszam przede wszystkim swoich uczniów i wszystkich mających te 10 min. 


Niedziela Palmowa - dzień pierwszy

1. Najpierw rozważanie


Fragment odczytanej Ewangelii - Mt 21,1-11


2. A teraz posłuchaj i podumaj

W niedziele Wielkiego Postu w kościołach śpiewa się Gorzkie Żale. Tradycyjne nabożeństwo podczas którego rozważa się Mękę Pańską. Spróbuj wczuć się w klimat i pomódl się słowami tzw. Pobudki. Utwór w wykonaniu Siewców Lednicy.



3. A teraz popatrz i pomyśl

Mamy przed sobą fresk autorstwa Giotto di Bondone namalowany ok. 1305 roku dla Kaplicy Scrovegnich w Padwie. Został zatytułowany Wjazd do Jerozolimy i jest jednym z 40 fresków namalowanych przez Giotta w Kaplicy Scrovegnich należący do cyklu scen przedstawiających min. życie Chrystusa.

Zwróć uwagę, co ma osioł pod kopytem i co robią panowie na drzewach. To nie aniołowie:)




4. Na koniec modlitwa

Uwaga, to modlitwa z 1883 roku z "Książki do nabożeństwa O. Karola Antoniewicza S.J."

MODLITWA w Niedzielę Palmową. (O. Karola Antoniewicza)

Bóg nam wiele daje, nawet i wtedy, kiedy nam wiele odbiera; a my poznajemy pociechy, których nam użycza i za nie dziękujemy;
ale nie poznajemy boleści, któremi nas dotyka, i za takowe dziękować nie umiemy! Lub raczej, zawsześmy leniwi do dziękowania, a zawsze skorzy do szemrania!

Dał ci Bóg majątek, przyjm go z wdzięcznością z rąk Jego; ale gdy ci odbierze, o wtedy nie narzekaj, bo może więcej cię umiłował, czyniąc cię ubogim, jak gdy cię uczynił bogatym! Bogactwem pracowałeś może na potępienie, o pracuj ubóstwem na zbawienie twoje!
Dał ci Bóg żonę, męża, dziecko, coś kochał nad życie, a może i nad Boga, i odebrał ci je, bo chce ci odebrać własne serce twoje, abyś je na wieki nie stracił; przez boleść chce cię do miłości przyprowadzić; zamienił w łzy śmiech twój, aby te łzy w radość przemienił wieczną!
Dał ci Bóg sławę i znaczenie u świata, i dozwolił, aby prześladowanie i obmowa dotknęła cię; bo musi wyrwać z nas pierwej to, co świat w nas, a my w świecie kochamy, aby miłość nie ludzi, ale świata, wytępił w sercach naszych!

Zostawia nas Bóg nieraz w tęsknocie i smutku, gdzie sami dla siebie ciężarem jesteśmy; abyśmy znienawidziwszy siebie, Jego kochać poczęli; abyśmy straciwszy siebie, Jego kochać poczęli!
O żebyśmy tylko zawsze chcieli pojąć miłość, dobroć i łaskawość Boga ku nam!

Dziękujmy Mu zawsze, bo zawsze mamy do dziękczynienia przyczynę; nie skarżmy się nigdy, bo nigdy do skarg przyczyny nie mamy!
Dziękujmy za chorobę a znajdziem w niej zdrowie duszy!
Dziękujmy za ubóstwo,a bogaci będziemy!
Dziękujmy za opuszczenie, a w niem Pana znajdziemy!
Dziękujmy za łzy, a rozraduje się dusza nasza w Panu!
Dziękujmy za krzyż, bo w krzyżu jest zbawienie!
Dziękujmy za grób, bo w grobie jest zmartwychwstanie!

Gdyby nam Bóg wszystkie dary stworzone dał, ale siebie nam nie dał, cóż nam to wszystko pomoże!
Kiedy Jego mamy, w Nim wszystko mamy; gdybyśmy Go stracili, wszystko byśmy z nim stracili!.
Dziękujmy zawsze, dziękujmy wszędzie, dziękujmy za wszystko!