Pełna nazwa wydarzenia jest dłuższa: „Gotyckie ukierunkowanie na Boga w architekturze, plastyce i chorale gregoriańskim” i będzie to interesujące wykład o całościowym ukierunkowaniu sztuk na Boga, tak charakterystycznym dla gotyku.
To pierwsze wydarzenie z cyklu „Wielkie epoki kultury europejskiej” skieruje nas w stronę średniowiecza, a zwłaszcza do jego najpełniejszego przejawu, jakim była sakralna sztuka i muzyka gotyku. Trudno sobie wyobrazić Kraków bez Katedry wawelskiej, kościoła mariackiego czy chociażby zdecydowanie mniejszego kościoła św. Krzyża, ale też i wielu innych budowli w naszym mieście pochodzących z tej epoki. Trudno sobie wyobrazić Wawel bez jego nagrobków, a kościół mariacki bez rzeźb Wita Stwosza.
Aby docenić wartość naszej rodzimej sztuki warto na nią spojrzeć szerzej, zobaczyć inne wspaniałe dzieła rozsiane po Polsce i Europie. Zobaczyć ich różnorodność i wspaniałość. Inny jest gotyk kamienny, a inny ceglany, inne są budowle południa, a inne północy. Inne idee kształtowały francuskie katedry królewskie, a inne mieszczańskie fary miast niderlandzkich. Inne są kościoły opackie benedyktynów na wyspach brytyjskich, a inne włoskie bazyliki Braci Mniejszych.
Podobnie jest z bogactwem gotyckiego wystroju szafiastych ołtarzy i rzeźb portalowych, malowideł ściennych Giotta i przepięknych witraży z katedry w Chartres. Wszystko to będzie można zobaczyć podczas multimedialnej prezentacji w jednym miejscu, w naszym kościele, i usłyszeć wykład o ideach, które przyczyniły się do powstania tych dzieł. Strzelistość gotyku to nie tylko ukierunkowanie na Boga, to znacznie coś więcej. Wszech-istniejące kolorowe światło witraży, ażurowe ściany, delikatne dekoracje i żebrowane sklepienia oraz złote tła gotyckiego malarstwa tablicowego, to wszystko miało swoją myśl, która kształtowała nie tylko tworzących te dzieła artystów, ale i całą społeczność.
O tych ideach, poszukiwaniach i ich owocach usłyszymy podczas wykładu o. Eugeniusza Grzywacza SP.
O odbiciu tych idei w muzyce usłyszymy słuchając śpiewu gregoriańskiego i aranżacji polifonicznych, który wykona utytułowany Zespół Muzyki Dawnej „Jerycho”, którego kierownikiem artystycznym jest dr Bartosz Izbicki.
Wydarzenie odbędzie się w naszym kościele w niedzielę, dnia 4 maja 2025, o g. 16.00.
Wstęp wolny.