3 marca o g. 16.00 odbędzie się kolejne Pijarskie Spotkanie ze Sztuką poświęcone tematowi cierpienia. O. Eugeniusz Grzywacz omówi dzieła mistrzów renesansowej północy Hieronima Boscha i Matthiasa Grünewalda, a później wystąpi Ewy Błoch, która zaśpiewa własne kompozycje do wierszy Marka Skwarnickiego. Wstęp wolny.
Nasze ziemskie życie ludzkie, zwłaszcza wtedy gdy przeżywamy osobiste czy społeczne dramaty często nazywane jest „Doliną łez”. Wtedy kiedy jest nam ciężko, kiedy ciemność zwątpienia i niewiary ogarnia naszą duszę, wyrywa się z naszej duszy wołanie, które dobrze obrazują słowa jednej z pieśni religijnych „Z tej biednej ziemi, z tej łez doliny, tęskny się w niebo unosi dźwięk…”. Szukamy światła zrozumienia dla zaistniałej sytuacji, szukamy światła ukojenia dla naszej duszy, szukamy światła uzdrowienia dla naszych depresji i bólu.
Kiedy Gustave Doré w 1883 roku namalował obraz „Dolina łez” będący alegorią ludzkich cierpień, użył techniki malarskiej polegającej na światłości wydobywanej z mroku, którą spopularyzował na początku XVII wieku sam Caravaggio. Na obrazie Gustava Doré mamy całą gromadę ludzi w różnym wieku i statusie społecznym, przeżywających bardzo indywidualnie swoje cierpienie, ich postacie są rozświetlone światłem Chrystusowym będącym na czele tej ludzkiej rzeszy – z krzyżem na ramionach. Jezus daje siłę w cierpieniu, ukazuje jego cel i daje nadzieję na odmianę tragicznego losu.
Nikt z nas nie jest wolny od cierpienia, na różnych ścieżkach naszego życia zawsze spotykamy swój krzyż, może to być choroba, zdrada lub odejście kogoś bliskiego, naprawdę nie musimy sobie udowadniać, że cierpienie w większym lub mniejszym stopniu jest wpisane w naszą ludzką egzystencję. Temat cierpienia należy do najważniejszych inspiracji artystycznych, nie tylko malarskich. Szczególnie w okresie Wielkiego Postu to zagadnienie jest nam bliskie. Przeżywając misteria Wielkiego Tygodnia szukamy odpowiedzi Boga na nasze cierpienie, szukamy światła zrozumienia naszych doświadczeń i nadziei wyzwolenia z naszej doliny łez. Być może szesnastowieczni malarze renesansowej północy Hieronim Bosch i Matthias Grünewald, którzy będą bohaterami najbliższego „Pijarskiego Spotkania ze Sztuką” pomogą nam znaleźć odpowiedź przynajmniej na niektóre z niepokojących nas pytań.
Po konferencji bogato ilustrowanej dziełami malarstwa światowego nastąpi koncert Ewy Błoch. Artystka zaśpiewa swoje kompozycje do poezji Marka Skwarnickiego, zmarłego przed 11 laty krakowskiego poety, który sam zdecydował się przekazać artystce swe „Sześć pieśni pokutnych” prosząc, aby zostały przez nią zaśpiewane.
EUGENIUSZ GRZYWACZ ‒ pijar, historyk sztuki i kulturoznawca, długoletni pedagog i kurator wystaw artystycznych, wieloletni dyrektor Centrum Wiara i Kultura, autor licznych wykładów i prezentacji w instytucjach kultury w całej Polsce.
EWA BŁOCH – jest absolwentką wydziału wokalnego Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie, w klasie prof. Zdzisława Skwary.
Zdobyła m.in. I nagrodę w II Ogólnopolskim Przeglądzie Religijnej Poezji Śpiewanej oraz wyróżnienie za osobowość artystyczną podczas XVI Olsztyńskich Spotkań Zamkowych.
Komponuje muzykę do tekstów poetyckich Karola Wojtyły, Marka Skwarnickiego, Anny Kamieńskiej, ks. Jana Twardowskiego, Grażyny Orlińskiej, Barbary Kościuszko i innych.
Występuje podczas uroczystości patriotycznych.
W repertuarze posiada wiele utworów wybitnych polskich poetów i kompozytorów. Śpiewa także arie i pieśni kompozytorów baroku, klasycyzmu i romantyzmu.
Nagrała 10 kaset i cztery płyty CD z pieśniami, poezją i piosenką literacką. Współpracowała z Polskim Radiem i Telewizją. Koncertowała w kraju i za granicą – we Francji, Włoszech, Niemczech oraz krajach Europy Wschodniej.
Ewa Błoch jest artystką niewidomą od urodzenia. Prywatnie żona i matka trójki dzieci. Wciąż pełna wewnętrznego pokoju, choć pożegnała już męża stając się wdową, a w ubiegłym roku także najmłodszą niepełnosprawną córkę, przez co stała się ona jej jeszcze bardziej bliska.