W miesiącu, w którym nawet łąki umajone kojarzą się z Maryją, odwiedzając kościoły zwracamy uwagę na znajdujące się w nich obrazy krakowskich Madonn, pięknie przystrojone wiosennymi kwiatami i otaczane modlącymi się przed nimi wiernymi...
Każdy z tych obrazów oprócz swojej funkcji religijnej posiada wartość artystyczną i swoje przesłanie tematyczne. Jakie?
Św. Łukasz Ewangelista jest tym autorem, który historie związane z osobą Maryi przedstawia najliczniej. Jemu również tradycja przypisuje namalowanie pierwszych obrazów przedstawiających Matkę Bożą. Nie inaczej jest też ze stworzeniem trzech głównych typów ikonograficznych ikon maryjnych, za którymi idzie bardzo głębokie przesłanie tematyczne. Właśnie do tych podstawowych przedstawień maryjnych nawiązują i nasze rodzime Madonny tak licznie występujące w krakowskich kościołach.
Jakie są to więc typy ikonograficzne?
I co to oznacza, że Maryja jest doskonałą ikoną przebóstwienia człowieka?
– w czasie najbliższego Pijarskiego Spotkania ze Sztuką będziemy odkrywać wczesnochrześcijańskie pierwowzory typów ikonograficznych, poszukiwać ich w krakowskich kościołach i interpretować ich przesłanie. W tę zajmującą podróż zabierze nas – w bogato ilustrowanym i opowiedzianym barwnym językiem wykładzie – o. Eugeniusz Grzywacz SP, rektor krakowskiego kościoła pijarów na Starym Mieście.
Ilustrację muzyczną dla wykładu stworzy Maciej Lulek, skrzypek-wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, członek orkiestry kameralnej „Sinfonietta Cracovia” i kwintetu smyczkowego „Piazzoforte”, który zagra utwory Jana Sebastiana Bacha i Franciszka Schuberta.
Zapraszamy gorąco na to wyjątkowe wydarzenie!
Miejsce: kościół Przemienienia Pańskiego, Pijarska 2, Kraków
Termin: niedziela 5 maja, g. 16.00
Wstęp wolny