Pierwsza edycja Męskich Gorzkich Żali przygotowana przez męską wspólnotę Droga Odważnych i pijarów.
1. marca 2020 - Wolność od przywiązań - o. Mariusz Balcerak SJ, duszpasterz wspólnoty modlitewnej NAIN, ojciec duchowny w Seminarium Duchownym Jezuitów w Krakowie.
W świecie wypełnionym konsumpcjonizmem i zniewoleniem od pieniędzy oraz rzeczy trudno jest zachować równowagę. Jakie podejście do tego tematu powinien mieć wierzący mężczyzna? Kiedy przywiązania zaczynają przysłaniać nam Boga?
2. 8 marca 2020 - Męska zdolność kochania - JE ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.
Mówi się, że nam mężczyznom trudno jest okazywać miłość. Świat emocji i uczuć to dla wielu z nas bariera nie do przeskoczenia. Do jakiej miłości zdolny jest współczesny mężczyzna i co to znaczy kochać po męsku? Gościem drugiej niedzieli Męskich Gorzkich Żali będzie ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.
3. 15 marca 2020 - Nieczystość po męsku - o. Tomasz Abramowicz SP, krakowski kapelan Drogi Odważnych, rekolekcjonista, katecheta, duszpasterz młodzieży.
Nieczystość - problem, który dotyczy każdego z nas. W rozseksualizowanym świecie pełnym wyzywających obrazów, platform z filmami pornograficznymi, wszechobecnej nagości i coraz bardziej wykrzywionego obrazu ludzkiej seksualności cnota czystości jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek.
4. 22 marca 2020 - Gniew - Bezsilność - Samotność - o. dr Mateusz Pindelski SP, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów.
My, mężczyźni, niejednokrotnie mamy problem z przeżywaniem własnych emocji. Często nie umiemy nawet ich nazwać, a gdy już nam się to uda, to zamiast nad nimi panować - to one panują nad nami. Doświadczenie pracy z mężczyznami pokazuje, że wśród trudnych emocji króluje gniew. Gniew, który prowadzi do izolacji. W ten temat zagłębimy się z o. dr Mateuszem Pindelskim SP, Prowincjałem Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów.
5. 29 marca 2020 - Rana Ojca - o. Tomasz Abramowicz SP, krakowski kapelan Drogi Odważnych, rekolekcjonista, katecheta, duszpasterz młodzieży.
Temat niezmiernie ważny z wielu powodów. Po pierwsze dlatego, że nasi ojcowie często bywali nieobecni w naszym życiu bądź w ogóle ich nie było. Po drugie dlatego, że sami często powielamy ich błędy. I wreszcie po trzecie dlatego, że relacja z naszymi ziemskimi ojcami tak często rzutuje na nasze postrzeganie naszego Ojca, Boga.
6. 5 kwietnia 2020 - Odwaga - Droga do przemiany - o. Mariusz Wójtowicz OCD, rekolekcjonista, redaktor naczelny karmel.pl, muzyk
Co to znaczy być odważnym mężczyzną? Dlaczego bez odwagi tak trudno jest kochać bliźniego i mieć nadzieję na lepsze jutro?