Wernisaż malarstwa Witolda Urbanowicza w Galerii Krypta u Pijarów

Wernisaż malarstwa Witolda Urbanowicza w Galerii Krypta u Pijarów

„Krzyże” – taki tytuł nosi najnowsza wystawa obrazów Witolda Urbanowicza, jaka zainaugurowana zostanie we wtorek 11 czerwca o g. 18.00 w Galerii Krypta u Pijarów. Zapraszamy!

Ekspozycja będzie czynna do 4 lipca br., od wtorku do piątku w godzinach 10.30-12.00 i 15.30-17.00.


Witold Urbanowicz urodził się w 1931 r. w Oszmianie na Wileńszczyźnie, a zmarł w 2013 r. w Krakowie. Był malarzem, rysownikiem, pedagogiem, członkiem II Grupy Krakowskiej (do której należała również jego żona, malarka Danuta Urbanowicz).

W latach 1950-1956 studiował na ASP w Krakowie.

Był uczniem profesorów Zygmunta Radnickiego, Zbigniewa Pronaszki, Czesława Rzepińskiego i Jonasza Sterna. Razem z przyjaciółmi ze studiów założył tzw. „Grupę Pięciu", zwaną później „Grupą Nowohucką", która w roku 1961 została włączona do II Grupy Krakowskiej.

Na przełomie lat 50/60 był współtwórcą nurtu malarstwo materii. Później łączył w sposób indywidualny abstrakcję i figurację. Miał zamiłowanie do form ekspresyjnych, kontrastowych barw i rozbudowanej tematyki o charakterze metaforycznym i groteskowym. W ostatnim okresie twórczości podjął dialog z malarstwem materii, dokonując syntezy swojego malarstwa.

W latach 1972-74 pracował jako wykładowca na ASP w Krakowie. Następnie prowadził pracownię rysunku i malarstwa na UMCS w Lublinie (1972-1981). Był również wykładowcą w filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Jego obrazy znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych – m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Szczecinie i Kielcach, Muzeach Okręgowych w Radomiu, Białymstoku i Bydgoszczy, w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Artysta uczestniczył także w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Najważniejszym podsumowaniem jego twórczości była wystawa „Witold Urbanowicz. Stare i nowe", zorganizowana przez Galerię IRSA w Warszawie i w Krakowie w 2004.