Koncert inaugurujący niezwykły projekt –  środa 19 czerwca g. 19.30

Koncert inaugurujący niezwykły projekt – środa 19 czerwca g. 19.30

Projekt Kraków-Stambuł Tour 2024 to... szalona podróż rowerowa polskiego muzyka – pianisty i klawesynisty – Stanisława Łopuszyńskiego, który dystans z Krakowa do Stambułu przejedzie w całości na rowerze, a dodatkowo będzie wykonywać po drodze koncerty w siedmiu krajach.

Dlaczego właśnie do Stambułu? – rok 2024 to symboliczna rocznica podpisanego w Lozannie traktatu o przyjaźni polsko-tureckiej, który wszedł w życie 1 kwietnia 1924 roku. Traktat ten stał się podstawą wznowienia stosunków dyplomatycznych nawiązanych w 1414 roku. Ważnym elementem jest także rozpoczęcie polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej przypadającego na 1 lipca 2024 roku.

Tegoroczny Tour to interdyscyplinarny projekt, który łączy muzykę, sport, kulturę, turystykę oraz dyplomację publiczną i kulturalną. Celem jest wykonanie minimum 11 koncertów w Polsce, Słowacji, Ukrainie, Węgrzech, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Stanisław Łopuszyński grając na klawesynie i fortepianie utwory należące do polskiej i europejskiej kultury ukaże bogactwo muzyki od baroku po jazz i muzykę współczesną, także autorską.

Projekt w liczbach:

  • minimum 11 koncertów
  • ponad 2000 km trasy
  • najwyższy punkt na trasie: 2040 m. n. p. m. (Przełęcz Transfogarska)
  • najniższy punkt na trasie: 0 m. n. p. m. (Stambuł)
  • 7 krajów (Polska, Słowacja, Ukraina, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Turcja)
  • 2 kontynenty
  • 30 dni podróży

W środę, 19 czerwca 2024 r. o g. 19.30 Artysta wystąpi przy ul. Pijarskiej, w dolnym kościele (Galerii), wejście bezpośrednio z ulicy. 

W programie: J. S. Bach, W. F. Bach, F. Couperin, I. J. Paderewski, F. X. W. Mozart i inni... 

Zapraszamy!


Warto dodać, że to już trzeci taki projekt Artysty – wcześniej były to Zamość-Odessa Tour 2021 i Białystok Tallin Tour 2023.

Materiały filmowe z poprzednich edycji:

projekt Zamość-Odessa Tour 2021

projekt Białystok-Tallin Tour 2023

projekt Białystok-Tallin Tour 2023 TVP