Caravaggio: dotykając Zmartwychwstałego

Caravaggio: dotykając Zmartwychwstałego

 - to tytuł kolejnego Pijarskiego Spotkania ze sztuką, na które zapraszamy w niedzielę 7 kwietnia o g. 16.00

Zestawienie ze sobą biblijnego doświadczenia Zmartwychwstałego i osoby Caravaggia, człowieka choć utalentowanego to pozostającego w okowach swej porywczej natury nad którą nie potrafił lub nie chciał zapanować, daje niezwykłe możliwości zrozumienia tęgo, czym jest dla nas Zmartwychwstanie Chrystusa.

Zmartwychwstanie to przede wszystkim wyzwolenie od pętającej nas niewoli śmierci, od strachu i naszej ludzkiej natury, nie przekreślając naszej cielesności, ale ją udoskonalając. Być może dlatego Caravaggio tak często do tego paschalnego wydarzenia nawiązywał w swojej twórczości. Zapraszamy na kolejną podróż sztuki: tym razem po dziełach malarskich Michelangelo Merissiego zwanego Caravaggio, a zwłaszcza w głąb trzech jego obrazów – Złożenie do Grobu, Niewierny Tomasz i Wieczerza w Emaus. Wykład wygłosi o. Eugeniusz Grzywacz SP.

W drugiej części Mateusz Zubik, niezwykle utalentowany młody pianista odznaczający się wyjątkową inteligencją i muzykalnością, zagra koncert fortepianowy, a w nim utwory Leoša Janáčka - "Frydecka Panna Maria" i sonatę "Z ulicy 1.X.1905" oraz Franciszka Schuberta Drei Klavierstücke D. 946.


Miejsce: kościół Przemienienia Pańskiego, Pijarska 2, Kraków

Termin: niedziela 7 kwietnia 2024 r., g. 16.00

Wstęp wolny