Pasja Świata - zapraszamy na wyjątkowy koncert wielkopostny

Pasja Świata - zapraszamy na wyjątkowy koncert wielkopostny

W Wielkim Tygodniu, gdy przeżywać będziemy największe tajemnice naszej wiary, zapraszamy na muzyczną wędrówkę, w której ku Golgocie poprowadzą nas pasyjne utwory wielu tradycji i kultur.

Przewodnikiem będzie Jan Sebastian Bach i chorały z jego Pasji wg św. Mateusza (BWV 244), wywodzące się z pieśni liturgicznych ówczesnych Niemiec, które spotkają się z tradycją aramejską, arabską, gruzińską, bizantyjską, korsykańską i polską. Obok motywów z arcydzieła Bacha zabrzmi wielkopiątkowy lament arabski, grecki i aramejski Trisagion (w polskiej tradycji znany jako śpiew Święty Boże, Święty Mocny), utwory klasyków muzyki dawnej i polska pieśń wielkopostna.

Za specjalną zgodą Jean-Étienne Langianniego (Ensemble Organum, Seraphica) wykonana zostanie jego unikatowa aranżacja na polifonię korsykańską polskiej Stabat Mater – pieśni Stała Matka Boleściwa.

Chór w Kontakcie pojawił się na muzycznej mapie Krakowa wiosną 2015 roku. Od początku przyświecały mu idee różnorodności i wielokulturowości. Jest miejscem spotkań nieprofesjonalnych śpiewaków z zawodowymi muzykami. Założycielem i dyrygentem Chóru jest dr Wassim Ibrahim – kompozytor, muzyk, wykonawca muzyki Lewantu. Zespół pod jego batutą koncertował w wielu instytucjach kultury i sztuki. W 2023 roku na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, wraz z Capellą Cracoviensis, wziął udział w wykonaniu Pasji wg św. Mateusza pod batutą Tomasza Pokrzywińskiego.

Chór w Kontakcie, w 2019 roku uhonorowany tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości, specjalizuje się w spotkaniach muzyki klasycznej z tradycyjną muzyką świata. Wcześniej występował m.in. z programami „Alleluja Świata” i „Gloria Świata”. „Pasja Świata” to nowa propozycja krakowskiego zespołu, któremu będą towarzyszyć: Rodrigo Barata - flet prosty, Tomas Celis Sanchez - instrumenty perkusyjne, Jacek Celer – kontrabas. Dyrygent: Wassim Ibrahim.

Na premierowe wykonanie programu zapraszamy we środę 27 marca o godzinie 20:00 do kościoła pijarów p.w. Przemienienia Pańskiego w Krakowie przy ul. Pijarskiej 2.

Zwiastun koncertu – zapraszamy do posłuchania.