Nasza świątynia w aplikacji Duchowa Siódemka

Zapraszamy do skorzystania ze spaceru po centrum Krakowa połączonego ze zwiedzaniem i modlitwą. Pomoże w tym aplikacja, która pozwala na interaktywną wizytę w siedmiu kościołach klasztornych oraz poznanie ich historii. Jednym z nich jest oczywiście nasza świątynia Przemienienia Pańskiego wraz z kryptą.

Wicepremier Piotr Gliński w naszej krypcie

19 grudnia 2019 r. kryptę oraz kościół odwiedził wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Pan Wicepremier wyrażając swój podziw dla dokonanych prac remontowo-konserwatorskich podkreślił:  Efekt mówi sam za siebie – freski i polichromie stwarzają wrażenie niesamowicie ekspresyjnych, naturalnych. To malarstwo najwyższej próby pojawiło się ponownie w miejscach, gdzie do niedawna były białe ściany.

"Pierwsze po latach" rekolekcje adwentowe w naszym kościele

Prawdopodobnie najstarsi nie pamiętają kiedy odbyły się ostatnie rekolekcje adwentowe. W tym roku zainaugurowaliśmy tradycję rekolekcji właśnie w tym okresie liturgicznym a odbyły się one w dniach od  15 do 17 grudnia 2019 r. Prowadzącymi nauki byli ojcowie posługujący w naszym kościele: Jacek Wolan i Tomasz Abramowicz. Byli wspierani przez młodzież, absolwentów szkół pijarskich.

Metropolita krakowski poświęcił kryptę

Po ponad dwóch latach zakończył się projekt rewaloryzacji pijarskiej krypty w Krakowie. Jego celem była rewaloryzacja unikatowych polichromii z baroku. Zwieńczeniem uroczystości związanych z otwarciem odnowionego miejsca było jej poświęcenie 20 grudnia, którego dokonał abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Wydarzenie swoim występem uświetnił zespół Flores Rosarum.

Otwarcie krypty pod kościołem

18 grudnia, miało miejsce otwarcie krypty pod kościołem pijarów w Krakowie. Jednocześnie odbyło się podsumowanie projektu pt. "Perła polskiego baroku - rewaloryzacja nieodkrytych, unikatowych polichromii w krypcie kościoła Pijarów w Krakowie oraz odtworzenie historycznych galerii w Kolegium Pijarskim w celu udostępnienia zabytkowych wnętrz i poszerzenia działalności kulturalnej".