Ostatnia prosta - Wielki Piątek

Ostatnia prosta - Wielki Piątek

Ostatnia prosta odcinek 6. Dzisiaj podczas liturgii wielkopoiątkowej słuchamy Męki Pańskiej według św. Jana. Oddajemy także cześć krzyżowi, który kapłan odsłania śpiewając: Oto drzewo krzyża... Na koniec liturgii przenosi się Najświętszy Sakrament do kaplicy Grobu Pańskiego. W ten sposób duchowy towarzyszymy Jezusowi w ostatnich chwilach życia, w Jego męce i śmierci a także złożeniu do grobu Jego ciała.

1. Rozważanie2. Posłuchaj

Zapraszam Cię, byś z uwagą posłuchał pieśni pasyjnej o śmierci Jezusa, której autorką jest Antonina Krzysztoń. Ona wraz z chórem Deus Meus i Fundacją Aniołów Miłosierdzia przygotowali spacer po pustyni miłości - poruszające aranżacje pieśni Wielkiego Postu zilustrowane milczeniem piasku, soli i światła.Ta pieśń wraz z piaskowosolną aranżacją powstała by być wsparciem dla pierwszego hospicjum dla dzieci na Litwie. Patrz, słuchaj, daj się kochać.


3. Popatrz

Przed Tobą obraz, który namalował Andrea Mantegna. Nazwany został Opłakiwanie zmarłego Chrystusa a powstał ok. 1483. Można go zobaczyć w Pinakotece Brera, w Mediolanie.

Mantegna namalował ten obraz dla samego siebie… Ma dosyć małe wymiary 68 × 81 cm, miało stanowić intymną ikonę, służącą medytacji męki i śmierci Chrystusa. Nawet towarzyszące Chrystusowi z lewej strony trzy postacie (Matka Boska, Maria Magdalena i św. Jan) ujęte fragmentarycznie są prawie niewidoczne – ich rozpacz jest niemalże niezauważalna, zburzyłaby bowiem uczucie rozpaczy osoby patrzącej na obraz; patrzący jest tym, który obserwuje śmierć, do którego śmierć ta ma przemówić, ma go okiełznać i zburzyć wewnętrzny spokój.
4. Zamiast tekstu modlitwy proponuję obejrzyj i pomyśl.

Jezus umiera na krzyżu i Jezus mówi bierzcie i jedzcie...