Misterium Eucharystii - prawdy eucharystyczne ukryte w obrazach

Misterium Eucharystii - prawdy eucharystyczne ukryte w obrazach

Najbliższe „Pijarskie Spotkanie ze Sztuką” odbędzie się w tygodniu kończącym Kongres Eucharystyczny w Krakowie, tuż po oktawie Bożego Ciała, kiedy po ulicach Krakowa przechodziły procesje eucharystyczne – będzie więc z oczywistych względów poświęcone Misterium Eucharystii. 

To wielki, piękny i rozległy temat sztuki sakralnej, dlatego w multimedialnym wykładzie o. Eugeniusz Grzywacz SP z konieczności skupi się na trzech dziełach, trzech artystów pochodzących z trzech różnych epok sztuki europejskiej. Będą to jednak dzieła emblematyczne. Malarstwo średniowieczne wschodniego chrześcijaństwa będzie reprezentował Andriej Rublow, epokę odrodzenia Leonardo da Vinci, a czasy oświecenia uczeń szkół pijarskich z Saragossy – Francisco Goya.

Plakat promujący wydarzenie zawiera reprodukcję fresku pt. „Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci z refektarza klasztoru Santa Maria delle Grazie w Mediolanie. Fresk ten ma niezwykłą historią powstania i jeszcze bardziej zdumiewającą historię przetrwania do naszych czasów. Ujmuje przy tym nowatorską formą i warstwą treściową. Zawiera zagadki i tajemnice, których próba rozwiązania będzie również przedmiotem wykładu. Niestety nie wszystkie tajemnice, które zostawili nam słynni mistrzowie „rebusów” malarskich potrafimy jednoznacznie odczytać. Może jednak to nie przypadek? – bywa, że lepiej jest, kiedy tajemnica pozostaje tajemnicą, tak jak „wielką tajemnicą wiary” jest sama Eucharystia... Spróbujemy jednak przybliżyć się do niej.

W części muzycznej wystąpi koncertująca rodzina – urodzeni w Islandii bracia: Nikodem, Maksymilian i Mikołaj Frach, którzy zagrają utwory Jana Sebastiana Bacha i Johana Halvorsena.

Zapraszamy!


Miejsce: kościół Przemienienia Pańskiego, Pijarska 2, Kraków

Termin: niedziela, 9 czerwca br., g. 16.00

Wstęp wolny